Jak napisać dobre CV?

CV

Pierwsze kroki na drodze do zmiany pracy lub zdobycia tej wymarzonej zaczynają się zwykle od CV. Są stanowiska, na które spływa nawet kilkaset aplikacji. Jak sprawić, żeby z tej ogromnej liczby rekruter wybrał właśnie Twoje CV i zaprosił Cię do udziału w kolejnym etapie rekrutacji?

Z własnego doświadczenia zarówno jako rekruterki jak i osoby, która kilka razy w swojej karierze zmieniała pracę mogę podzielić się kilkoma podstawowymi wskazówkami, które mogą być przydatne jeśli zależy Ci na dobrze przygotowanym CV.

Dobre CV to CV konkretne i esencjonalne. I przed wszystkim indywidualnie stworzone dla konkretnego stanowiska i ogłoszenia. Wygodnie się czyta CV, które mieści się na jednej lub dwóch stronach A4. Nawet jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe nie wszystkie informacje są równie ważne na danym stanowisku. Cała sztuka polega na tym, by umieścić w CV tylko informacje, które będą istotne dla przyszłego pracodawcy i potrzebne na stanowisku, na które aplikujesz.

Zobacz jakie informacje powinny się znaleźć w dobrze napisanym CV i czym się takie CV powinno charakteryzować:

Dane kontaktowe

Podstawowe dane kontaktowe (email, telefon) są warunkiem kontaktu od rekrutera. Może się to wydawać oczywiste ale zdarzają się CV, w którym kandydat nie podaje swojego numeru telefonu albo zrobi w numerze błąd. Zatem przypominam i podpowiadam, że warto sprawdzić czy nasze dane są poprawne.

Możesz też dodać miasto, ale nie jest to już tak istotne, szczególnie, jeśli poszukujesz pracy zdalnej i na takie stanowisko aplikujesz.

Zdjęcie

Zdjęcie nie jest wymagane ale jako rekruter doceniam jeśli CV zawiera zdjęcie. Choćby z tego względu, że łatwiej taki kandydat zapada w pamięć i łatwiej mi sobie przypomnieć po jakimś czasie jak przebiegała rozmowa i jakie kandydat wywarł wrażenie. Zdania co do zasadności umieszczania zdjęcia są podzielone, ale dla mnie dobre, profesjonalne zdjęcie działa bardzo na plus.

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe to najważniejsza informacja w CV. Informacje o doświadczeniu powinny być umieszczone zaraz pod podstawowymi danymi. Nawet jeśli masz niewielkie doświadczenie zawodowe, rekruter/pracodawca właśnie na doświadczenie najbardziej zwraca uwagę. Przy niewielkim doświadczeniu znaczenie ma każda praktyka czy wolontariat. Wszystko to świadczy o Twojej aktywności nawet już podczas studiów.

Przypominam, że CV powinno się dopasować do danego stanowiska. Jeśli masz już doświadczenie, wybierz te zadania i umiejętności, które są istotne z punktu widzenia pracodawcy na określonym stanowisku. Pomiń te, które może i wydają Ci się interesujące, ale kompletnie nie mają związku z zadaniami na stanowisku, na które aplikujesz. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja kiedy dopiero zaczynasz swoją karierę i nie masz wielkiego doświadczenia, wtedy polecam wpisać wszystkie aktywności, praktyki, wolontariat, działalność w kołach naukowych itp.

Podstawowa zasada:

CV piszemy zawsze pod konkretne ogłoszenie. Modyfikujemy za każdym razem przed aplikacją dostosowując do wymagań i profilu kandydata.

Ważne również jest to, żeby opisać swoje zadania na danym stanowisku jak najkonkretniej. Podaj liczby, procenty (jeśli możesz się pochwalić sukcesami związanymi np. ze wzrostem sprzedaży, napisz o ile procent zwiększyłeś sprzedaż). Pisz o usprawnieniach, jakich dokonałeś, o korzyściach jakie Twoja praca wniosła do firmy.

Pozycje w CV piszemy zawsze w formie odwróconej chronologii. Na samej górze powinna się znaleźć najbardziej aktualne miejsce pracy. Na samym dole te najstarsze.

Wykształcenie

Podobnie jak w przypadku doświadczenia używaj odwróconej chronologii. Najwyżej powinny się znaleźć pozycja bieżące lub najaktualniejsze. Powinna się tutaj znaleźć informacja o ukończonych studiach (wydział, kierunek, specjalność, tytuł) i ewentualnie szkoła średnia, jeśli jesteś w trakcie studiów a szkoła średnia ma profil związany ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Pisz zawsze daty rozpoczęcia i zakończenia (lub informację, że nadal się uczysz/studiujesz) oraz nazwę szkoły.

Znajomość języków obcych

W CV powinna się też znaleźć informacja dotyczące Twojej znajomości języków obcych oraz ich poziomu. Warto pisać prawdę. Szczególnie, że w przypadku znajomości języków obcych ta prawda jest dość łatwa do zweryfikowania. Najczęściej podczas rozmowy rekruter po prostu przechodzi na wybrany język i przez chwilę prowadzi rozmowę w tym języku. Nie warto więc tutaj koloryzować.

Kursy i szkolenia

Można tutaj zamieścić ukończone dodatkowe kursy i szkolenia istotne z punktu widzenia stanowiska na które aplikujesz. Wpisujemy tutaj wszystko, co nie zalicza się do szkoły i studiów. Piszemy datę ukończenia kursu/szkolenia, tytuł szkolenia, nazwę instytucji szkoleniowej oraz czas trwania.

Dodatkowe kwalifikacje i umiejętności

Warto wpisać tutaj kompetencje miękkie i wszystkie umiejętności, które mogą świadczyć o Twoim profesjonalizmie, zaangażowaniu, proaktywności i chęci podnoszeniu kwalifikacji. Pamiętaj jednak aby i tym razem zastanowić się, czy będą one przydatne na stanowisku, na które aplikujesz i wybierz te, które trafiają w potrzeby pracodawcy.

Zainteresowania

Wbrew pozorom ciekawe pasje, bądź te, wymagające sporej dyscypliny i wytrwałości mogą wpłynąć na Twoje dalsze losy.

Jeśli mam w procesie rekrutacji dwie osoby, które spełniają wszystkie wymagania ale jedna z nich ma ciekawą pasję, o której opowiada z błyskiem w oku, a druga nie potrafi powiedzieć nic na temat tego, jak lubi spędzać czas poza pracą, to najczęściej w pamięci pozostanie mi ten pierwszy kandydat.

Pasja wiele mówi o kandydacie. Np. uprawianie sportów ekstremalnych często będzie świadczyło o odwadze i odporności na stres a bieganie i osiąganie na tym polu sukcesów może świadczyć o takich cechach jak dokładność, dyscyplina i chęć doskonalenie się w danej dziedzinie.

Podsumowując:

Jasne, konkretne i dopasowane do stanowiska CV jest kluczem do sukcesu na pierwszym etapie rekrutacji.

Jeśli spełniasz wymagania i masz doświadczenie w danym obszarze, pozostaje Ci tylko ubrać swoje doświadczenie i mocne strony w zwięzłą, jasną i przejrzysta formę, z wyraźnym podziałem na sekcje i w stonowanej szacie graficznej.

Na wielu portalach związanych z pracą dostępne są profesjonalne szablony do użycia bezpłatnie. CV można też stworzyć w Canvie lub innych prostych programach. Warto z nich skorzystać albo po prostu zlecić komuś jego przygotowanie.

Jeśli potrzebujesz wsparcia przy napisaniu CV lub innych dokumentów aplikacyjnych, chętnie pomogę. Napisz do mnie na adres: holistycznieorozwoju@gmail.com

Na co dzień oceniam setki CV i wiem z doświadczenia, że o tym, czy dany kandydat otrzyma zaproszenie na rozmowę czy nie decyduje zazwyczaj kilka pierwszych sekund. Warto zadbać, żeby na tym pierwszym, decydującym etapie odnieść sukces. Potem wszystko jest już w Twoich rękach.

Powodzenia!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *