Monitor oddechu jest urządzeniem, którego zadaniem jak sama nazwa wskazuje, jest monitorowanie oddechu dziecka. Na podstawie zbieranych na bieżąco danych jest ono w stanie wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w sposobie oddychania malucha, gdy ten śpi. Monitor oddechu ma za zadanie monitorować oddech tak, aby nie doszło do nagłej śmierci łóżeczkowej SIDS. Czy warto zatem zakupić takie urządzenie?

W jaki sposób działa monitor oddechu?

W tym przypadku sporo zależy od modelu urządzenia. Jednak na ogół np. w monitorach Babysense alarm włącza się, gdy liczba oddechów na minutę jest mniejsza niż 10. Monitor uruchamia alarm krótki po 15 sekundach trwania bezdechu oraz alarm długi po kolejnych 5 sekundach. Ten czas czasem może nieznacznie różnić się. W monitorach mobilnych alarm włącza się już po 8 sekundach bezdechu.Obecnie dostępne na rynku monitory oddechu posiadają dwa rodzaje alarmów – dźwiękowy i wizualny. Alarm wizualny pokazuje 3 wskaźniki – ruchy oddechowe, alarm oraz poziom zużycia baterii. Na ogół wykorzystuje do tego kolory.

Monitor oddechu – kiedy warto się na niego zdecydować?

Kupno monitora oddechu Babysense niekiedy zaleca sam lekarz pediatra czy neonatolog, który prowadzi dziecko. Niestety jednak nagła śmierć łóżeczkowa to problem dotyczący wielu dzieci, które nie dają żadnych objawów chorobowych. Warto w tym przypadku wziąć pod uwagę pewne czynniki ryzyka. SIDS to choroba o której wciąż niewiele wiadomo.
Nagła śmierć łóżeczkowa nie występuje na skutek jednego powodu, ale jest połączeniem wielu różnych czynników. Do grupy podwyższonego ryzyka na pewno zaliczają się dzieci cierpiące na bezdech, wcześniaki oraz dzieci matek, które paliły w okresie ciąży. Ponadto SIDS sprzyjać mogą zła cyrkulacja powietrza w sypialni, przegrzanie malucha czy palenie w jego obecności.
Większość przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej ma miejsce między 2. a 4. miesiącem życia dziecka. Maluch przestaje być narażony na SIDS po 12 miesiącach życia. Dlatego w monitor oddechu Babysense warto zaopatrzyć się jeszcze przed porodem – zobacz tutaj aptekagemini.pl/babysense

Jaki monitor oddechu wybrać?

Na pewno warto w tym przypadku zastanowić się przede wszystkim czy dziecko znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka i gdzie śpi w nocy. Przy wyborze odpowiedniego modelu dobrze jest sprawdzić jak skomplikowana jest jego obsługa np. wymiana baterii oraz jaki jest jego zasięg. Pozostaje też kwestia tego, czy należy zakupić nowe urządzenie Babysense, a może używane sprawdzi się równie dobrze. Tutaj zdania są dość mocno podzielone.
Co ciekawe, niektórzy producenci monitorów oddechu przewidują także możliwość wypożyczenia urządzenia na kilka miesięcy z możliwością wydłużenia tego czasu. Koszt takiej usługi to połowa tego, ile kosztuje nowe urządzenie. Czasami także wypożyczeniem monitorów oddechu Babysense zajmują się wybrane szkoły rodzenia oraz oddziały położnicze i noworodkowe. Dotyczy to w szczególności tych placówek, które skupiają się na opiece nad wcześniakami.

Dodaj komentarz

*