Higiena jamy ustnej kojarzy nam się głównie z myciem zębów. Poza pastą do zębów, potrzebna jest także szczoteczka, która dokładnie umyje zęby i przestrzenie międzyzębowe. W przypadku wrażliwych zębów można wybrać szczoteczki manualne z gęstym, ale miękkim włosiem (np. Curaprox), które nie będą podrażniać dziąseł. Jak dbać o zęby?

Mycie jest najważniejsze! Curaprox i do dzieła

W pielęgnacji jamy ustnej najważniejsza jest codzienna higiena. Ważne jest również zmniejszenie spożycia produktów zawierających cukier, ponieważ jest on głównym pożywieniem bakterii. Zęby trzeba czyścić szczoteczką i pastą przez około 3 minuty – przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Możemy używać szczoteczki elektrycznej lub manualnej, gdyż dentyści twierdzą, że każda z nich bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, jeśli tylko szczotkujemy zęby odpowiednio długo i robimy to dokładnie. Musimy pamiętać o prawidłowym ich używaniu i dokładnym myciu, które nie ograniczy się do kilku ruchów i wypłukania jamy ustnej. Trzeba bardzo dokładnie oczyścić każdy ząb i przestrzeń wokół niego. Higiena jamy ustanej polega także na myciu dziąseł i języka, a następnie wypłukaniu ust specjalnym płynem. Szczoteczkę najlepiej wymieniać co 3 miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swe pierwotne właściwości, włosie odkształca się i gorzej czyści zęby. Pamiętajmy również o regularnym czyszczeniu języka, do czego służą specjalne szczoteczki. Ważna jest także technika mycia. Przy zbyt mocnym i niewłaściwym szczotkowaniu (w kierunku poziomym wzdłuż łuków zębowych) mogą powstawać ubytki klinowe powstające w przyszyjkowej części zęba, które trzeba uzupełniać. Jeśli mamy bardzo wrażliwe żeby myjmy je łagodnie odpowiednią, miękką szczoteczkę (np. Curaprox), która myje zęby, ale ich nie uszkodzi.

Jak wybrać szczoteczkę do zębów? Czy Curaprox to dobry wybór?

Wyróżniamy 3 stopnie twardości szczoteczek – twarda, średnia miękka. Twarda szczoteczka usuwa trudne zabrudzenia i osad nazębny, ale może podrażniać wrażliwe dziąsła, a przy nieumiejętnym stosowaniu może przyczyniać się do ubytków w szkliwie. Najczęściej wybierane są szczoteczki z włosiem o średnim stopniu twardości, które dobrze czyszczą zęby, a jednocześnie nie podrażniają dziąseł. Szczoteczka bardzo miękka ma włosie, które nie podrażnia dziąseł i delikatnie czyści powierzchnię zębów. Osoby z chorobami przyzębia nadwrażliwością zębów mogą sięgnąć po szczoteczki Curaprox, które mają miękkie włosie, ale doskonale oczyszczają zęby z osadów, masując przy tym dziąsła. Rodzaj zastosowanego w szczoteczce włosia nie twardnieje po kontakcie z wodą, a dzięki wyjątkowo gęstemu ułożeniu między zębem a szczoteczką występuje więcej punktów stycznych, co poprawia jakość oczyszczania zębów.

Nie tylko mycie! Co jeszcze robić, by mieć zdrowe zęby?

Szczoteczka nie oczyści dokładnie wszystkich przestrzeni międzyzębowych, ale z takim zadaniem poradzi sobie służy nitka dentystyczna, której używamy przed lub po szczotkowaniu zębów. Każdą przestrzeń międzyzębową trzeba czyścić nieużywaną częścią nici, aby nie przenosić bakterii. Po myciu i szczotkowaniu warto użyć płynu do płukania ust, który usuwa resztki pokarmu, niszczy bakterię i przywraca odpowiedni odczyn pH w ustach. Przynajmniej dwa razy w roku warto odwiedzić stomatologa, który obejrzy nasze zęby i sprawdzi, czy wszystko z nimi w porządku. Oczyści je również z odkładającego się kamienia nazębnego. W pielęgnacji jamy ustnej ważne jest, by zęby myć regularnie i dokładnie. Wybierając szczoteczkę, pamiętajmy, by twardość włosia dobrać do potrzeb naszych zębów. W przypadku bardzo wrażliwych dziąseł i zębów sprawdzą się szczoteczki Curaprox.

Dodaj komentarz

*