Myśląc o pracy detektywa, zazwyczaj przychodzi nam do głowy postać rodem z popularnych seriali i książek. Niewyjaśnione morderstwa, akcja z dreszczykiem emocji, romans w tle i finalnie brawurowe rozwiązanie akcji. Jak można się domyślić, w rzeczywistości codzienna praca detektywa niekoniecznie bywa tak emocjonująca, choć również jest bardzo ciekawa. Jak pracuje współczesny detektyw i jakimi sprawami się zajmuje?

Detektyw i jego codzienna praca – jak to wygląda w rzeczywistości?

W serialu czy książce detektyw to bohater, który zajmuje się wybitnymi sprawami – często ratuje życie, czy pomaga w najtrudniejszych przypadkach błyszcząc przy tym intelektem i sprytem. W rzeczywistości jego praca może nie być tak emocjonująca. Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie z jakimi sprawami przychodzą do niego klienci. Zwykle nie są to zapierające dech w piersiach morderstwa czy inne niewyjaśnione zbrodnie. W końcu tym zajmuje się policja. Czasem zdarza się, że detektyw otrzymuje sprawę niewyjaśnionego morderstwa – na przykład kiedy policji nie udało się nic ustalić. Zwykle są to przedawnione sprawy, w których detektyw nie ściga przestępcy, a jedynie analizuje dowody, przesłuchuje świadków i sprawdza, czy nic nie zostało pominięte podczas postępowania.

Jakimi sprawami zajmuje się prywatny detektyw?

Jakimi więc sprawami zajmuje się detektyw na co dzień? Bardzo często są to sprawy dotyczące kradzieży, odnalezienia zagubionych rzeczy, poszukiwania osób lub dowodów na zdradę. Często zdarza się, że detektyw jest wynajmowany po to by klient upewnił się czy małżonek jest wierny lub czy wspólnik pozostaje uczciwy. W serialach codzienne działania detektywa są nieco wyolbrzymiane – w realnym świecie musi on pamiętać o przestrzeganiu prawa. Zbierane przez niego informacje często mają być późniejszym dowodem w sądzie, a te zdobyte w sposób nielegalny nie mogłyby być brane pod uwagę.

Detektyw i jego sztuczki, czyli jak zdobyć poufne informacje

Oczywiście detektyw musi posiadać odpowiednie przeszkolenie oraz umiejętności. Nie może brakować mu sprytu. Gromadzi on informacje na różne sposoby – prowadzi przesłuchania, śledzi zamieszane osoby, analizuje dokumenty czy chociażby media społecznościowe. Zdarza się, że w celu zrobienia zdjęć lub zdobycia poufnych danych podaje się za inną osobę dlatego umiejętności aktorskie również są bardzo przydatne. Jest to ryzykowne, ponieważ może nie być legalne – w takich przypadkach detektyw musi być szczególnie ostrożny. W dzisiejszych czasach detektyw dysponuje wieloma urządzeniami i sposobami, które ułatwiają mu pracę. Internet daje ogromne możliwości jeśli chodzi o pozyskiwanie danych. W mediach społecznościowych można zdobyć cenne informacje o wielu osobach, a nawet poznać miejsce ich przebywania. Oczywiście przydaje się również dobrej jakości aparat fotograficzny czy kamera, dyktafon, czy podsłuch.

 

Dodaj komentarz

*