Jak stworzyć dobry profil na Linkedin

Linkedin

Jeśli chcesz mieć profesjonalną wizytówkę w sieci, szukasz pracy lub myślisz o zmianie zawodowej profil na Linkedin na pewno Ci w tym pomoże. Kompletny i dobrze uzupełniony profil pomoże Ci nawiązać wartościowe kontakty i zwróci uwagę rekruterów, którzy poszukują takich kandydatów jak Ty.

Czym jest Linkedin?

Linkedin jest międzynarodowym portalem, który ułatwia nawiązywanie kontaktów zawodowych. Znajdziesz tam profile pracodawcówspecjalistów i managerów z różnych branż, oferty pracy, mnóstwo informacji o firmach, ciekawą ofertę szkoleń i webinarów oraz świeże artykuły branżowe. Jest pierwszym punktem kontaktu dla rekruterów i headhunterów poszukujących idealnego kandydata. Dlatego warto zadbać o taką wizytówkę jeśli myślimy o rozwoju swojej kariery. Daje ogromnie możliwości kształtowania własnej marki i budowania sieci kontaktów.

Linkedin zmienia się dynamicznie i na profilach firmowych możesz znaleźć nie tylko biznesowe wpisy dotyczące działalności i sukcesów firmy. Od czasów pandemii, która zmieniła postrzeganie tego portalu pojawiają się tam równie często mniej formalne informacji z życia firmy. Sami użytkownicy również dzielą się tam swoimi przemyśleniami, rozterkami zawodowymi, doświadczeniami i wiedzą. Zaprzyjaźnienie się z Linkedinem na pewno ułatwi Ci decyzję dotyczącą wyboru firmy, pozwoli zobaczyć, jakie wartości dana firma reprezentuje, na co stawia i jacy ludzie w niej pracują.

Linkedin, jak mało który portal społecznościowy pozwala na zbudowanie profesjonalnej, spójnej marki osobistej a przy tym bardzo ułatwia nawiązywania kontaktów zawodowych.

Na Linkedin możesz swobodnie śledzić profile osób, które są dla Ciebie autorytetem. Podglądać, jak budują swój wizerunek, co ciekawego robią, w co się angażują i jak wygląda ich ścieżka kariery. Linkedin to świetne źródło zawodowej inspiracji.

Co powinien zawierać profesjonalny profil na Linkedin

Linkedin to rodzaj wirtualnego CV. Dbaj zatem o to, aby na bieżąco aktualizować swoje dane, jeśli aktywnie poszukujesz pracy i możliwości rozwoju.

Sprawdź jak powinien wyglądać dobrze uzupełniony profil i co powinno się w nim znaleźć.

Zacznę od rzeczy najbardziej przykuwającej uwagę w pierwszym momencie, czyli zdjęcie i nagłówek.

Nie wszyscy przykładają do nich wagę, jednak jeśli chcesz być zauważony i aktywnie budować swoją markę, powinieneś o nie zadbać.

Zdjęcie profilowe

Profesjonalny i budzący zaufanie profil posiada dobre zdjęcie profilowe. Dobrze też wiedzieć, że profil ze zdjęciem pojawia się w wynikach wyszukiwania dużo częściej niż profile bez zdjęcia, niekompletne.

Nie musi to być od razu zdjęcie biznesowe. Ważne, żebyś wyglądał na nim profesjonalnie. Nie zaszkodzi pogodny wyraz twarzy. Uśmiech ociepla wizerunek i robi pozytywne wrażenie. Świetnie, jeśli zdjęcie jest dobrej jakości, najlepiej na jasnym, neutralnym tle.

Zdjęcie w tle

Również warto je mieć, bo to świetna okazja, żeby się wyróżnić. Dobrze dobrane zdjęcie w tle już na pierwszy rzut oka może pokazać, kim jesteś, co sobą reprezentujesz, co jest dla Ciebie istotne i czym się interesujesz.

Wielu użytkowników wciąż jeszcze ma zwykłe, domyślnie ustawione tło. A wystarczy tam umieścić zdjęcie, które najlepiej Cię opisuje. Możesz też stworzyć swój własny baner np. w Canvie, szybko, profesjonalnie i bezpłatnie.

A już naprawdę idealnie, jeśli firma, w której pracujesz przygotuje Ci takie zdjęcie. To świadczy o Twojej identyfikacji z marką, dla której pracujesz oraz o firmie, która dba o wizerunek swoich pracowników.

Nagłówek

Najważniejsza część: nagłówek, czyli to, co znajduje się pod zdjęciem profilowym i Twoim nazwiskiem. To Twoja wizytówka.

Zamieść tutaj słowa kluczowe, które Cię charakteryzują i po których chcesz być wyszukiwany przez rekruterów. Np. Rekruter, Copywriter, Specjalista ds. Marketingu, Księgowy itp.

Możesz umieścić w tym polu co tylko chcesz. Ta część będzie zawsze widoczna przy kontakcie z innymi członkami Linkedin.

Podsumowanie zawodowe, czyli sekcja „Informacje”

To jest miejsce, w którym możesz napisać więcej o sobie. Kim jesteś, co jest Twoją mocną stroną, jakie masz kompetencje i dlaczego jesteś tu gdzie jesteś. Możesz tu opisać w kilku zdaniach swoje doświadczenie i kluczowe umiejętności. To jest właśnie miejsce, w którym należy się pochwalić.

Możesz też podpiąć linki do projektów, w których brałeś udział i osiągnięć, którymi chcesz się pochwalić.

Doświadczenie i wykształcenie

To jest tak naprawdę kopia Twojego CV. Wpisz tutaj przebieg swojej kariery zawodowej, opisz, jakie były Twoje zadania i osiągnięcia w pracy na danym stanowisku oraz w jakim czasie pracowałeś w danej firmie. Tutaj również możesz załączyć linki do zrealizowanych przez Ciebie projektów.

O tym, jak pisać o swoim doświadczeniu i osiągnięciach pisałam w poście: Jak napisać dobre CV.

Podobnie wygląda to w przypadku Twojego wykształcenia. Formularz ułatwia wypełnianie pól i często podpowiada uczelnie i kierunki.

Umiejętności i potwierdzenia

Tutaj liczą się słowa kluczowe, po których będziesz wyszukiwany.

Zadbaj o to, aby w tym miejscu znalazły się kluczowe umiejętności jakie posiadasz. Te umiejętności będą potwierdzane przez Twoją sieć kontaktów. Po nich będzie Cię można łatwiej wyszukać. Linkedin sam często podpowiada te umiejętności.

Rekomendacje

Warto je mieć ale żeby je zdobyć, najczęściej trzeba o nie poprosić. Zastanów się, kto z Twoich współpracowników czy partnerów w projektach mógłby napisać dwa słowa o współpracy z Tobą.

Jak to zrobić najszybciej? Wejdź na profil osoby, od której chciałbyś uzyskać rekomendacje i po wybraniu opcji „więcej” wybierz: „poproś o rekomendację” lub zrób to samo w profilu tej osoby, w sekcji „rekomendacje”.

Język

Możesz stworzyć swój profil w dowolnym języku. Możesz też mieć kilka wersji językowych swojego profilu, np. polską i angielską. Wtedy Twój profil będzie się wyświetlać danej osobie w takim języku, jaki ma ustawiony domyślnie. Trzeba wtedy stworzyć dwa profile ale uważam, że warto. Wygląda to profesjonalnie i ułatwia pracę rekruterom.

Widoczność profilu

Jeśli chcesz być łatwo znaleziony przez rekruterów ustaw widoczność profilu jako „publiczny„. Nie musisz za to upubliczniać każdej zmiany, jakiej dokonasz w profilu, chyba, że będziesz chciał informować swoją sieć o zmianach pracy, stanowiska itp. Wszystko to możesz ustawić w ustawieniach prywatności.

Sieć kontaktów

Na początku na pewno warto zaprosić do kontaktu swoich znajomych, zarówno z prywatnego życia, jak i relacji biznesowych. Szeroka sieć kontaktów ułatwia znalezienie pracy, pozyskanie ciekawych ofert i poszerza wiedzę na temat branży, która Cię interesuje.

Nie warto natomiast powiększać sieci za wszelką cenę i zapraszać ludzi, których nie znasz i nigdy nie miałeś z nimi nic wspólnego. To mało profesjonalne.

Warto budować sieć świadomie i stawiać na jakość naszych kontaktów. Niech przyczyniają się do realizacji celu, jaki chcesz osiągnąć. Czy to będzie znalezienie nowej pracy, czy zbudowanie wizerunku eksperta w swojej dziedzinie, czy pozyskanie klientów do prowadzonej przez Ciebie działalności.

Aktywność

Budowaniu wizerunku eksperta sprzyja dzielenie się widzą.

Możesz:

  • publikować własne artykuły
  • komentować wpisy innych osób
  • pomagać innym odpowiadając na ich pytania
  • udostępniać przydatne linki, raporty i artykuły branżowe

Im bardziej aktywnie będziesz działać tym szybciej osiągniesz zamierzony efekt.

A jeśli potrzebujesz pomocy w określeniu tego celu bądź w stworzeniu profesjonalnego profilu na Linkedin zapraszam do kontaktu: holistycznieorozwoju@gmail.com

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *