Talent – czym jest i jak go odkryć

oferta

Każdy ma talent. Wbrew pozorom talent nie jest czymś wyjątkowym i rzadko spotykanym. Talent owszem, czyni nas wyjątkowym ale wszyscy go mamy. Cała sztuka polega na tym, żeby swój talent odkryć i wykorzystywać w życiu.

Czym jest talent

Talent to coś, co przychodzi nam łatwo, bez większego wysiłku. Coś, co bardzo lubimy robić i w czym jesteśmy naprawdę dobrzy.

Każdy ma talent. Wielu z nas ma ich kilka. Kojarzy nam się najczęściej z malarstwem, muzyką, tańcem, sportem itp. Talentem może być jednak w takim samym stopniu umiejętność przelewania myśli na papier, czyli tzw. lekkie pióro, umiejętność przemawiania, negocjacji bądź łagodzenia konfliktów.

Talentem jest też charyzma, umiejętność przekonywania do własnych pomysłów, empatia, myślenie strategiczne i wiele innych cech, które na pierwszy rzut oka wcale nie kojarzą się z talentem.

Jak najłatwiej odkryć swój talent

Żeby znaleźć to, w czym jesteś wyjątkowy warto na początku odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Znajdź chwilę dla siebie, weź kartkę i długopis, zadbaj o to, żeby mieć spokojną głowę i zastanów się:

1. Czego uczyłeś się naprawdę szybko i bez większego wysiłku w dzieciństwie?

2. Co sprawia Ci największą frajdę, jakie czynności, zajęcia?

3. Co najbardziej lubiłeś robić w dzieciństwie kiedy miałeś czas dla siebie?

4. O co ludzie najczęściej Cię proszą, z czym do Ciebie przychodzą po pomoc?

5. Za co inni najczęściej Ci dziękują?

6. Co mógłbyś robić przez dłuższy czas nie czując zmęczenia?

7. Kiedy tracisz poczucie czasu? Co wprawia Cię w stan flow, czyli jakie czynności sprawiają, że czas przestaje dla Ciebie istnieć?

8. Co byś robił, gdybyś nie był niczym ograniczony? Gdybyś nie musiał myśleć o pieniądzach, zobowiązaniach, oczekiwaniach i ocenie innych. Gdybyś nie musiał pracować. Jaki zawód byś wybrał? Na co poświęcał swój czas?

9. Za co podziwiają Cię inni?

10. Za co sam siebie doceniasz?

Odpowiedzi na powyższe pytania tworzą obraz Twoich mocnych stron. Wypisz wszystkie i zobacz, co się powtarza, co Ci podpowiada serce, przy jakiej odpowiedzi czujesz pozytywne emocje.

Uczucia i intuicja są bardzo pomocne w określaniu talentów, bo talent to radość, lekkość i flow.

Właściwe określenie tego, co jest naszą mocną stroną bardzo ułatwia życie, sprawia, że staje się ono pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące. Czujemy, że jesteśmy w dobrym miejscu.

Kiedy już wiesz, w czym jesteś dobry, kolejnym krokiem jest szukanie tego, co możesz robić w życiu i jednocześnie na tym zarabiać, wykorzystując swoje mocne strony i talenty.

Kariera w oparciu o talenty rozwija się szybciej i bardziej harmonijnie. Kiedy znasz siebie, wiesz i w czym jesteś dobry, dużo łatwiej osiągniesz sukces i spełnienie, niż kiedy walczysz z niedoskonałościami i starasz się ze wszystkich sił udowodnić sobie, że dasz radę (nawet jeśli czegoś nie czujesz i nie jest to Twój obszar mocy). Dużo łatwiej jest oprzeć swoje działania na tym, co potrafimy i lubimy robić.

Co zyskujesz wykorzystując swoje talenty?

Jestem zwolenniczką korzystania z talentów i wzmacniania mocnych stron tak, aby stały się one naszą wizytówką. Co zyskasz wykorzystując w pełni swój potencjał?

  • Korzystając z mocnych stron mniejszym wysiłkiem i z większym powodzeniem osiągniesz sukces w wybranej przez siebie dziedzinie
  • Wykorzystując naturalne talenty będziesz czuć w codziennym życiu spełnienie i satysfakcję
  • Znając siebie budujesz spójny wizerunek i autorytet w oczach innych
  • Wiesz, co Ci służy, a co nie i w związku z tym szybciej podejmujesz decyzje i są one łatwiejsze
  • Osiągasz sukces i czujesz, że robisz to, do czego jesteś stworzony. Czujesz, że jesteś we właściwym miejscu

Korzyści jest więcej niż jesteś sobie w stanie wyobrazić. Uważam, że świadomość mocnych stron i życie w zgodzie z nimi to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić.

Talenty są po to, by z nich korzystać. By je rozwijać i dzielić się nimi z innymi ludźmi.

Jeśli nadal trudno Ci jasno określić co jest Twoim największym talentem, polecam test StrengthsFinder. Test jest płatny, ale uważam, że warto. Zresztą sama jestem wielką fanką talentów Gallupa i życia zgodnego z talentami.

Świetnie o talentach pisze Dominik Juszczyk, ekspert i pasjonat tematu. Jest wielką inspiracją, a jego wpisy są zawsze solidną dawką wiedzy.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w określeniu swoich mocnych stron, chcesz odkryć w czym jesteś dobry, co w sobie rozwijać i jak to robić, napisz do mnie i umów się na spotkanie.

Pracuję z ludźmi, doradzam w wyborze najlepszej, indywidualnej ścieżki kariery, pomagam odkryć mocne strony i pokazuję jak można je efektywnie wykorzystać, żeby robić to, co się lubi i na tym zarabiać. Więcej szczegółów znajdziesz w zakładce o mnie.
Zapraszam!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *