10 kroków do pracy marzeń

praca marzeń

Zaczynasz swoją przygodę z pracą i nie wiesz, jak się zabrać za poszukiwania? Pracujesz długo w jednym miejscu i marzysz o zmianie? Sprawdź od czego warto zacząć i co jest niezbędne do znalezienia pracy marzeń.

10 kroków do znalezienia pracy marzeń

1. Określ kierunek rozwoju

Zastanów się, co lubisz robić, jaki jest twój talent, jakie są twoje mocne i słabe strony. Zdefiniowanie własnych atutów i talentów to najważniejszy punkt programu. Bez tego będziesz działać po omacku i dużo więcej czasu zajmie Ci znalezienie tego, co powinieneś robić, by czuć się w pracy dobrze, czerpać z niej satysfakcję i odnieść sukces.

Sprawdź, jak odkryć swój talent i czy każdy go ma. Przeczytaj wpis: Talent – czym jest i jak go odkryć.

2. Przejrzyj oferty

Sprawdź oferty dostępne na rynku pracy, portale internetowe, strony biur karier, grupy na Facebooku itp.

Przestudiuj ogłoszenia i sprawdź, jakich kandydatów szukają pracodawcy.

Zastanów się czy spełniasz wymagania i jakich kompetencji Ci jeszcze brakuje. Pomyśl, jak możesz je zdobyć, aby zbliżyć się do zdobycia pracy marzeń.

3. Sprawdź firmę

Masz już określony kierunek, branżę czy stanowisko? Wiesz już które firmy oferują to, czego szukasz? Świetnie. Teraz dowiedz się jak najwięcej o firmie, która oferuje interesujące Cię stanowisko lub działa w interesującej Cię branży.

Sprawdź profile firmy w mediach społecznościowych, zapytaj znajomych, co słyszeli na temat wybranego przez Ciebie miejsca pracy. Podoba Ci się to, czego się dowiedziałeś? Zatem możesz przejść do kolejnego kroku.

4. Stwórz profesjonalne CV

Przygotuj profesjonalne CV i zadbaj o spójny profil w mediach społecznościowych. O tym jak stworzyć skuteczny profil na Linkedin pojawi się osobny wpis.

Dobre CV to połowa sukcesu. Jest kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować, żeby zwiększyć szanse na zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji. Przeczytaj o nich w moim wpisie: Jak napisać dobre CV

A w skrócie? Dobre CV to CV proste i esencjonalne. Idealnie, jeśli się zmieści na jednej lub dwóch stronach A4, nawet jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe.

Cała sztuka polega na tym, by umieścić w CV głównie te informacje, które będą istotne dla przyszłego pracodawcy i potrzebne na stanowisku, na które aplikujesz. Twoje doświadczenie pokrywa się z wymaganiami pracodawcy? Pokaż to, uwypuklij, podkreśl, nawet tymi samymi słowami jakie pojawiły się w ogłoszeniu. To podkreśli fakt, że jesteś odpowiednim kandydatem.

Jak napisać świetne CV, które przyniesie Ci sukces na pierwszym etapie rekrutacji? Przeczytaj wpis: Jak napisać dobre CV

5. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Stres podczas rozmowy towarzyszy niemal każdemu. Jednak kiedy wiesz jakich pytań się spodziewać, możesz przemyśleć swoje odpowiedzi. Przygotowanie do rozmowy bardzo redukuje poziom stresu, którego i tak nie unikniesz. Idąc nieprzygotowany zmniejszasz szansę na powodzenie i zdobycie wymarzonej pracy.

Idealnie jeśli przećwiczysz je przed kamerą albo w domu przed lustrem. Super, jeśli możesz przećwiczyć je z kimś bliskim, kto wejdzie w rolę rekrutera. Taka osoba dodatkowo da Ci informację zwrotną, a Ty przy okazji będziesz mógł oswoić się z tą sytuacją w bezpiecznych warunkach.

6. Sprawdź zarobki

Zanim wybierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną, a pracodawca nie podał w ogłoszeniu widełek, sprawdź jakie zarobki są realne na stanowisku, które Cię interesuje. Możesz być pewien, że pytanie o zarobki prędzej czy później się pojawi. Nie warto ani zaniżać swoich oczekiwań, ani podać zbyt wysokiej kwoty, bez sprawdzenia jakie są realne stawki na rynku. Skorzystaj z wyszukiwarki bądź bezpłatnych raportów płacowych.

7. Zadbaj o pierwsze wrażenie

Na zrobienie pierwszego wrażenia mamy mniej niż minutę, natomiast utrzymuje się ono bardzo długo i jeszcze trudniej je zmienić. Wpis o tym, jak ważna jest autoprezentacja i jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej już wkrótce.

8. Bądź sobą

Autentyczność jest kluczowa zarówno na etapie poszukiwania pracy jak i podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Autentyczność, czyli bycie sobą, bycie szczerym wobec siebie, znajomość swoich mocnych i słabych stron i ich akceptacja.

To punkt wyjścia. Na tej wiedzy i na tej szczerości wobec siebie powinniśmy budować naszą karierę.

Autentyczność podczas rozmowy z kolei polega na tym, że nie udajesz kogoś kim nie jesteś żeby na siłę dopasować do firmy czy stanowiska. Jeśli czujesz, że opisywane przez rekrutera stanowisko nie do końca współgra z twoim doświadczeniem, nie do końca jest tym, co chciałbyś robić, powiedz to. Podziękuj za czas i odmów. Nie warto się naginać tylko dlatego, że ktoś wreszcie oferuje Ci pracę.

Jeśli czujesz, że kultura organizacyjna daleka jest od Twoich wyobrażeń wymarzonego miejsca pracy, szukaj dalej.

Jeśli natomiast czujesz, że praca, o którą się ubiegasz jest spełnieniem Twoich marzeń, mimo, że nie masz wystarczającego doświadczenia, powiedz to. Pokaż jak bardzo Ci zależy i jak dużo jesteś skłonny z siebie dać, żeby szybko nadrobić braki. Pokaż swoje atuty, przekonaj pracodawcę, że warto w Ciebie zainwestować. Z doświadczenia wiem, że taka szczerość się opłaca.

9. Po spotkaniu podziękuj za poświęcony czas

Napisz dwa słowa podziękowania po spotkaniu. Tym sposobem przypomnisz się rekruterowi i zrobisz dobre wrażenie. Podziękowania to nie obowiązek ale jest to zawsze szansa na bycie zapamiętanym i pozostawienie po sobie jeszcze lepszego wrażenia. Pisząc maila z podziękowaniem możesz w dwóch zdaniach podsumować swoje atuty i przypomnieć, dlaczego to właśnie Ty idealnie pasujesz na to stanowisko.

10. Próbuj, testuj, chodź na rozmowy

Aplikuj na różne stanowiska, poznawaj różne firmy. Sprawdzaj co Ci bardziej odpowiada, w jakim środowisku czujesz się lepiej. Czy np. bardziej będzie Ci odpowiadać praca w niewielkiej, za to dynamicznie rozwijającej się firmie, w której na co dzień dużo się dzieje, czy może w wielkiej korporacji z ustalonymi z góry regułami i procedurami.

Chodząc na spotkania zobaczysz osobiście jaka atmosfera panuje w danej firmie, jak zachowują się pracownicy, jaki panuje dress code i jak odnoszą się do siebie współpracownicy.

Im więcej spotkań odbędziesz, tym więcej poznasz firm i będziesz w stanie rozpoznać w jakim otoczeniu i kulturze organizacyjnej czujesz się lepiej.

Im więcej spotkań, tym mniej stresu

Więcej rozmów to większe doświadczenie i tym samym lepsze opanowanie stresu związanego z rozmową kwalifikacyjną.

Im mniej się będziesz stresować, tym swobodniej będziesz się czuł na rozmowie i lepiej wypadniesz. A stąd już tylko krok do znalezienia pracy marzeń.

Powodzenia!

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w którymś z powyższych obszarów (np. potrzebujesz porady, konsultacji lub świetnie napisanych dokumentów aplikacyjnych) napisz do mnie: holistycznieorozwoju@gmail.com Chętnie pomogę.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *